GE30KRRB
GE30KRRB INSERT BEARING ; 30MM BORE IR WID 62MM OD
Insert Bearing; 30MM Bore; 48.4MM Length Thru Bore; Wide Inner Ring; 18MM Outer Race Width; Spherical; 62MM Outside Diameter; Relubricatable; Double Lip Contact Land Riding Rubber Seal; Eccentric Collar Mounting Method; No Snap Ring; Ball Bearing Rolling Element;Material :Chrome steel Gcr15;Weight: 0.38 kgs.
We can produce Different Series Insert Bearing for you:
Inner diameters from 12 mm to 60 mm (RAE..NPP) and (GRAE..-NPP-B)
Inner diameters from 20 mm to 30 mm (RALE..NPP)
Inner diameters from 17 mm to 120 mm (GE..-KRR-B)