Bearing No.:INA RAE 40 NPP, RAE-40-NPP, RAE40NPP, RAE40NPP.
Bore diameter:40mm
Outside diameter:80mm
Width:21mm
Locking collar total width:43.7mm
Material :Chrome steel Gcr15
We can Produce different INA Bearing Series For you :
• Shaft diameters from 12 mm to 60 mm (RAE..NPP) and (GRAE..-NPP-B)
• Shaft diameters from 20 mm to 30 mm (RALE..NPP)
• Shaft diameters from 17 mm to 120 mm (GE..-KRR-B)